O kratomu

O kratomu

Kratom poprvé vědecky popsal v 19. století nizozemský botanik Pieter Willem Korthals. Kratom, jehož vědecký název je Mitragyna speciosa, je strom, který se vyskytuje především v jižní Asii, zejména v Malajsii, Thajsku a Indonésii.

 Když Kratom dosáhne zralosti, má maximální výšku 25 centimetrů (cm) a vytváří charakteristický vejčitě-hrotitý tvar listů. Listy tohoto stromu se skládají ze zpeřených žilek, které mohou mít bílou, zelenou nebo červenou barvu.

 Kratom patří do čeledi kávovníkovitých a má podobné stimulační vlastnosti závislé na dávce; neobsahuje však teofylin ani kofein.

 Kratom získal v posledních dvou desetiletích na významu díky svým účinkům podobným opioidům a také díky stimulačním vlastnostem závislým na dávce, které jsou zprostředkovány indolovými alkaloidy přítomnými v jeho listech.

Použití kratomu

Kratom se v mnoha zemích jihovýchodní Asie již po staletí používá jako zdroj léků i k rekreačním účelům. Obvykle se kratom označuje běžným názvem, který je specifický pro místní oblast, kde se pěstuje.

V Malajsii a Indonésii je nyní užívání kratomu zakázáno, zatímco v Thajsku je pěstování a konzumace této rostliny legální. Indonésie se nicméně podílí na vývozu kratomu jako plodiny určené pro peněžní účely do Spojených států a několika dalších zemí.

V Evropě a USA se kratom prodává společně s výrobky z kanabidiolu, konopí a kávy, které mají léčebné i rekreační využití. Kratom se v západních zemích prodává především jako sypký prášek, tablety nebo kapsle.

Tradičně se kratom používá proti průjmu, bolesti, horečkám, uvolnění svalů ale také své uživatele najde mezi diabetiky. Kratom se historicky užíval v jihovýchodní Asii a v poslední době si získal oblibu v Evropě i USA pro své stimulační a opioidní účinky. Tato rostlina má složitou farmakologii a při nadměrném užívání může způsobit škodlivé účinky.

 Některé nežádoucí účinky kratomu jsou závislé na dávce a vyskytují se především u osob se základní poruchou užívání návykových látek. Tato rostlina má určité prospěšné využití, které zahrnuje léčbu bolesti, úzkosti, deprese nebo abstinenčních příznaků některých drog.

 Mitragynin, který tvoří 66 % kratomu, a je tak hlavní účinnou látkou této rostliny, se může rychle vstřebávat v tenkém střevě, a způsobit tak účinek během několika minut. Tato sloučenina má 23hodinový terminální poločas a její koncentrace klesá přibližně za čtyři hodiny.

Mitragynin je v séru obecně vázán na bílkoviny a v játrech se metabolizuje na nejméně sedm různých metabolitů fáze I. Kromě mitragyninu bylo v kratomu nalezeno 25 dalších alkaloidů v nižších koncentracích.

Výhody užívání kratomu

Kratom se nejčastěji používá k samoléčbě chronické a nebo akutní bolesti, úzkosti nebo deprese a také ke zvýšení energie a soustředění. Tato rostlina se také používá k léčbě abstinenčních příznaků při závislosti na lécích na předpis nebo nelegálních drogách. 

Nežádoucí účinky při vysokých dávkách se mohou objevit, ale také nemusí, stejně tak jako při užívání CBD, každé tělo reaguje jinak. Při užívání kratomu je ale důležité, dodržovat doporučené dávkování, a začít užívat menší množství a v případě potřeby dávku postupně navyšovat. Na našem e-shopu najdete všechny druhy kratomu (bílý, červený, zelený, zlatý), záleží tedy za jakým účinkem si ho plánujete zakoupit. Konkrétní druhy najdete stručně popsané v popiskách produktu, a nebo v dalším článku na našem blogu.